Då är det dags för förrätt och den andra delen i min meny för känsliga magar, en Butternutpumpasoppa med basilikaolja och rostade pumpakärnor. Har tidigare berättat för er att jag varit med i tidningen Året Runt där det fanns lite att läsa om mig och jag bjöd på Snäll festmat för känsliga magar. Idag kommer här receptet på en härlig soppa som passar utmärkt till förrätt.
Butternutpumpasoppa med basilikaolja och rostade pumpakärnor
4 personer
1 hel butternutpumpa (ca 1,5 kg)
1 stor gul lök (kan uteslutas om du är känslig mot lök)
4 vitlöksklyftor
1 citron, skal och saft
2 dl iMat grädde (eller vanlig)
1 msk honung (eller lönnsirap)
2 tsk ekologisk lant- eller grönsaksbuljong
6 dl vatten
salt och peppar
Sätt ugnen på 200 grader. Lägg hel oskalad pumpa, oskalad lök och hela oskalade vitlöksklyftor på en plåt och rosta mitt i ugnen i ca 50 minuter. Vitlöken behöver bara gå med i 20 minuter. Låt sedan lök och pumpa svalna. Dela, kärna ur och gröp ur pumpan med sked. Snitta löken vid roten och kläm ut allt innehåll. Skala vitlöken. Riv nu zesten (det yttersta gula skalet) av citronen.
Lägg pumpa, lök, vitlök, citronzest, grädde och honung i en matberedare och mixa till en tjock puré. Koka upp vatten med buljong. Rör ner purén i buljongen och smaka av med pressad citron, salt och peppar. Låt soppan bli varm och servera med basilikaolja, rostade pumpakärnor och en skiva bröd.
Tillbehör:
Rosta pumpakärnor i torr och varm stekpanna tills de får lite färg. Strö över lite flingsalt och låt dem svalna. Basilikaoljan gör du genom att ta en halv deciliter god olivolja till en deciliter basilikablad (eller annan ört) och 1-2 kryddmått salt och kör sedan snabbt ihop allt med mixerstav.
Vintips:
Marie d’Alsace (ekologiskt, 12244) 85 kr
Säsongen för butternutpumpa är över nu men det här receptet kan du gärna spara. (Receptet har publicerats tidigare på bloggen.) Älskar smaken och just att man rostar pumpan gör att hela anrättningen lyfts ett snäpp. Soppan kan såklart serveras som huvudrätt också tillsammans med nybakat bröd. Hoppas det smakar!
Fotograf samtliga bilder i Året Runt och detta inlägg är Lina Eidenberg Adamo.