Småkaka på fyra sätt – Hallon, saffran, pepparkaka, lakrits

18 december, 2017
glutenfria syltgrottor

Julens enklaste och kanske godaste lilla småkaka – i fyra olika skepnader. Klassiska hallongrottor som julifierats och kan varieras. Kan bakas redan nu och frysas in, tinar på ett kick. Faktum är att man kan ta dem direkt från frysen och doppa dem i kaffet. Tro mig.

Om du behöver fylla på kakförrådet inför julen så kan jag varmt rekommendera dessa syltgrottor. Faktum är att det är de godaste man kan baka och att de råkar vara glutenfria är bara en bonus.

Småkaka, ett recept, fyra varianter

Här hittar du det klassiska receptet och sedan mina varianter av detsamma.

Glutenfria hallongrottor
Glutenfria saffransgrottor med hjortron
Glutenfria pepparkaksgrottor med lingon
Glutenfria lakritsgrottor med björnbär

Hoppas det smakar!

Skriv gärna en rad

Lämna den första kommentaren

OM ANNELIE
Fotograf, receptkreatör & författare
Välkommen till min värld av blomster och bakverk. Jag heter Annelie och håller i både kamera, penna, sekatör och degbunke. Bakar gärna i säsong och både med och utan gluten. Här vill jag inspirera med det goda i vardagen och det vackra i livet.
Mer om mig
BLI MIN BREVKOMPIS
Häng med mig i min värld av blomster och bakverk och bli först att ta del av nyheter, matiga tips och god inspiration.
MINA BÖCKER

LETAR DU EFTER NÅGOT?