Rudolf-kakor med mjölkchokladtryffel. En spröd mördegskaka som jag fyller med en len mjölkchokladtryffel och sedan dekorerar med röd nos, ögon och horn. Jag tänker att det kan vara ett roligt och pyssligt julbak ihop med barnen på jullovet. Visst blir de charmiga!
Mördeg är en klassisk deg som kan bakas ut på massor av sätt. Jag har valt att göra en mördeg utan ägg till Rudolf-kakorna och så tycker jag att strösocker bidrar med god smak här. Ibland sötar man mördeg med florsocker. Det går såklart bra att göra mördegen med laktosfritt smör eller mjölkproteinfritt alternativ.
Några tips:
- Jag kör gärna ihop min mördeg i matberedaren, men det går att göra den för hand genom att finfördela smöret i de torra ingredienserna och nypa ihop med fingertopparna.
- Tänk på att inte arbeta mördegen för mycket utan kör matberedaren bara tills att degen börjar gå ihop. Det är för att degen inte ska utveckla glutentrådar, bli seg och dra ihop sig under gräddningen.
- Mördegen behöver vila i någon timme och en kall mördeg är lättare att arbeta med.
- Jag brukar arbeta ihop degen som hastigast på bakbordet, särskilt om den hunnit bli hård.
- Jag tog ut rundlar med kakstansar, men ett litet glas eller liknande fungerar också.
- Jag tycker det blir fint att göra plats för nosen men det går förstås att hoppa över det steget. Fäst då istället nosen med lite smält choklad direkt på kakan.
Jag hoppas att dessa Rudolf-kakor med mjölkchokladtryffel gör succé på kakfatet!