En rustik äppelpaj med smak av kola och mandel. Gräddad i en gjutjärnspanna. Det här blev höstgott så det sjunger om det.
Först steker jag äpplena mjuka med smör och kryddor. Pajdegen kör jag snabbt ihop i en matberedare och sedan får den vila en stund innan jag trycker ut den i formen. Botten täcker jag därefter med ett lager riven mandelmassa, som sedan toppas med äpplena och resten av pajskalet. Här går det att bara smula över resten av degen eller så kan man dekorera vackert.
Jag gräddade pajen i en gjutjärnspanna, ett material som blir extra varmt. Det här påverkar såklart gräddningstiden. Tänk på att både din ugn och val av material på form styr gräddningstiden, så ta för vana att alltid ha koll mot slutet. Tider i ett recept är en anvisning som man får anpassa till ens egna förutsättningar.
Hoppas nu att det smakar med en rustik äppelpaj.
