Yvelis, ny uppdragsgivare

Yvelis är ny uppdragsgivare hos mig sedan november 2024. Ett litet familjeföretag som tillverkar ljus för hand i små upplagor i verkstaden i Roslagen. I sortimentet finns både doftljus, stearinljus och doftpinnar som är både miljövänliga och veganska. I anslutning till verkstaden finns också en liten butik.

Yvelis, hur vi träffades.

Yvelis är en sammansättning av grundaren Yvonnes namn Yvonne och Elisabeth. När jag träffade Yvonne första gången öste hon beröm över mina böcker och bilder. Det visade sig att hon hade köpt en signerad bok av mig det året jag stod på trädgårdsmässan.

När vi sågs på Formex hade vi ett så fint samtal och hon berättade om sitt företag. Det mötet blev början på något nytt, för i slutet av förra året fick jag uppdraget att fotografera serien Nature, en kollektion doftljus och doftpinnar med naturen i fokus.

Visste du detta om ljustillverkning?

Yvonne har lärt mig massor om ljustillverkning, vad man ska tänka på och allt regelverk kring produktionen. De arbetar med svenskt rapsvax och olivstearin. Råvaror som är svårare att arbeta med, men som de prioriterat eftersom ljusen då är fria från både paraffin och palmolja samt veganska.

Jag som strävat efter att köpa Svanenmärkta ljus fick lära mig att de alltid är tillverkade av animaliskt stearin. Visste du det?

Yvelis arbetar ständigt med att leta efter de bästa ingredienserna med högsta kvalitet som mål. Och att dofterna inte ska framkalla huvudvärk. Jag som är känslig för parfym och starka dofter kan utan problem ha Yvelis ljus i hemmet.

Familjeföretag och verkstad med butik.

I verkstaden har en gedigen erfarenhet byggts upp sedan starten 2011. Numera arbetar även Yvonnes man Jörgen i företaget liksom deras dotter Caroline.

Vägg i vägg med verkstaden finns en butik där man kan handla både ljus och andra utvalda produkter. Du kan också köpa deras ljus på hemsidan yvelis.se eller hos deras återförsäljare.

Det är så roligt med uppdragsgivare som har så mycket kunskap och jag är så stolt och glad över förtroendet att få fotografera Yvelis produkter. Handgjorda ljus du kan elda med gott samvete.

Min tanke bakom bilderna är bland annat att förmedla dofterna och en stämning. Men också att förstärka att Yvelis finns i Roslagen och att både natur och skärgård är en del av deras varumärke.

Stort tack för ert förtroende!

Utvalda uppdrag i min portfolio.

Fler utvalda uppdrag kan du se här i min portfolio.

Om Annelie

Fotograf, receptkreatör & författare

Jag heter Annelie Andersson och är fotograf, stylist, receptkreatör och blomsterinspiratör. Jag bor och är verksam i Åkersberga, norr om Stockholm.

Med känsla för både komposition, form och budskap skapar jag bilder som lyfter ditt varumärke och får dina produkter att sticka ut.

När du anlitar mig får du inte bara en fotograf utan också en stylist, receptkreatör och erfaren marknadsförare med över 30 års byråerfarenhet.

Bli min brevkompis

Häng med mig i min värld av blomster och bakverk och bli först att ta del av nyheter, matiga tips och god inspiration.

* indicates required
Kryssa i rutan

Mina böcker