I veckan var jag inbjuden att hålla ett föredrag för SPF Seniorerna i Trosa. Bilen packades full med böcker och kort och jag anlände till Skärborgarnas Hus någon timme innan utsatt tid. Blev med en gång varmt välkomnad.

Hembakat från mina böcker.
Förberedelserna i köket pågick för fullt. Publiken skulle bli bjudna på kaffe och kaka när de kom och seniorerna hade bakat småkakor från min bok Blomster & bakverk, nämligen Mormor Iris havrekakor och glutenfria kolasnitt. Så hjärtinnerligt fint!
De första besökarna kom tidigt och jag var tacksam att jag var på plats tidigt så att jag i lugn och ro fick ordning på tekniken och kunde duka upp bordet med böcker och kort. Blädderexemplaren gick runt och många köpte böcker redan innan föredraget. En rivstart!

Min företagarresa, blomsterkonst och bakglädje.
Det är väldigt roligt att få berätta om min resa och vägen till där jag är idag. Något krokig. Ett öde som knuffar ut mig på nya vägar. Andras tillit och att våga på ett helt nytt sätt som enkvinnsföretagare. Och så bjuder jag förstås in till min värld av blomster och bakverk med massor av bakglädje, bilder, inspiration och kunskap.
Jag tänker också på Annelie i skolan som aldrig tyckte om att stå och prata framför klassen. Nu är det en annan Annelie där framme. Som kan vara spontan, prata fritt och få folk att nicka igenkännande eller skratta högt. Det är väldigt fint att jag får göra det jag älskar att göra och hänga med på de nya vägar som livet för in mig på.
Jag hade också turen att ha min vän Kajsa Kromnér, Snällfabriken i Trosa, i publiken och då får man såklart bilder på sig själv under föredraget. Guld värt!
Från Östersund till Trosa.
När ordförande Margareta kontaktade mig och frågade om jag kunde tänka mig att komma till Trosa och föreläsa så skrev hon ett så himla fint mail med värmande ord om mitt arbete.
I sin presentation innan mitt föredrag berättade hon hur hon först kommit i kontakt med mig. Nämligen tack vare butiken Kulturarvet Blommor & Byggnadsvård som hon besökt och där mitt bland allt annat fick hon syn på mina två böcker. Kulturarvet är en av de butiker som jag sålt och skickat böcker till i flera omgångar. Tänk att det blev ett föredrag i Trosa tack vare det.
Efter föredraget blev det en lång kö till boksigneringen och jag är så tacksam för alla böcker som fick följa med publiken hem. Och så alla fina ord som publiken strösslade runtom mig. Himmel så fint. Har fått höra att medlemmarna hört av sig med så positiva kommentarer och blev riktigt inspirerade. Underbart att höra!
Vill du att jag ska föreläsa hos dig?
Vill du att jag ska komma och föreläsa hos ditt företag eller din organisation? Varmt välkommen att höra av dig.